Automatyczna czy manualna skrzynia biegów? Wybór należy do Ciebie!

15-12-2020 15:09

Kupno samochodu to bardzo ważna decyzja. Dla niektórych osób jeszcze istotniejsze jest wybranie pomiędzy automatyczną a manualną skrzynią biegów. Obie opcje mają wiele zalet, dlatego podjęcie takiej decyzji może okazać się wyzwaniem. Sprawdź, czym cechują się poszczególne rozwiązania i wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.

Rodzaje skrzyni biegów?

Decydując się na auto prosto z salonu, możesz wybrać typ skrzyni biegów – o ile dany model występuje w obu wariantach. Tak jest między innymi w przypadku nowego Seata Leona, dzięki czemu samochód można dopasować do własnych preferencji.

Manualna skrzynia biegów kojarzy się z mniej innowacyjnymi technologiami i jest to prawda, ponieważ takie rozwiązanie stosuje się już od dziesiątek lat. Ma ona jednak liczne zalety. Przede wszystkim, samochody wyposażone w taki system są znacznie tańsze niż te z automatycznym wariantem. Manualna skrzynia obniża również masę pojazdu i zapewnia wygodę osobom, które chcą samodzielnie decydować o momencie zmiany biegów. Korzystając z takiego systemu, można także kontrolować pracę silnika i dynamikę jazdy, dlatego jest to dobry wybór dla wprawionych kierowców świadomych działania poszczególnych elementów pojazdu.

Zalety manualnej skrzyni biegów to:

- możliwość decydowania o dynamice jazdy,

- niższa cena samochodu,

- mniejsza masa pojazdu.

Automatyczna skrzynia biegów cechuje się przede wszystkim wygodą użytkowania. Pozwala ona na skupienie się głównie na jeździe bez konieczności wykonywania dodatkowych ruchów czy analizowania momentu zmiany biegu. Automatyczny system jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku początkujących kierowców, którzy mogliby doprowadzić do szybszego zużycia silnika poprzez popełnianie błędów. W przypadku modelu Seat Leon możliwe jest dopłacenie do skrzyni DSG. Łączy ona w sobie najlepsze cechy standardowej automatycznej skrzyni biegów oraz jej manualnego odpowiednika.

Zalety automatycznej skrzyni biegów:

- wygoda,

- brak konieczności decydowania o momencie zmiany biegów,

- ochrona silnika przed błędami kierowcy.

Czym jest skrzynia DSG?

Nowy Seat Leon może być wyposażony w skrzynię DSG, która pracuje w trybie automatycznym, jednocześnie pozwalając na manualne przełączanie biegów. Działanie takiego mechanizmu polega na tym, że kolejny bieg jest od razu przygotowywany w taki sposób, by eliminować szarpnięcia i spowolnienia samochodu wynikające z ręcznej zmiany. Podczas takiej czynności nie występują przerwy w przenoszeniu momentu obrotowego na koła.

Nowoczesne skrzynie biegów DSG są wyposażone w rozwiązania, które pozwalają na utrzymywanie najbardziej optymalnych parametrów silnika. Dzięki temu zużywa on mniej paliwa i staje się w pełni wydajny. Takie mechanizmy są doskonałym wyborem dla osób, które cenią kontrolę i dynamikę, jaką daje manualna skrzynia biegów, ale chcą zapewnić odpowiednią płynność jazdy, co ma miejsce podczas korzystania z automatycznych rozwiązań.

W przypadku modelu Seat Leon występuje sześciobiegowa skrzynia automatyczna DSG. Technologia ta została dostosowana do współczesnych kierowców, którzy stawiają na rozwiązania łatwe w obsłudze. Korzystanie z takiego systemu jest znacznie wygodniejsze niż w przypadku manualnej skrzyni biegów, dając efekt pełnej kontroli nad parametrami jazdy. Decydując się na ten wariant, warto jednak pamiętać o konieczności dopłacenia kilku tysięcy złotych do podstawowej wersji Seata Leon.

Jaką skrzynię biegów wybrać?

Wybór konkretnej skrzyni biegów zależy wyłącznie od potrzeb danego użytkownika. Kierowcy dzielą się na tradycjonalistów, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad samochodem, oraz osoby podążające za nowoczesnymi, zautomatyzowanymi rozwiązaniami. Zazwyczaj zastosowanie współczesnych technologii wymaga dopłacenia do pojazdu kilku tysięcy złotych, jednak dla wielu nabywców nowego Seata Leona jest to oczywisty wybór.

Jeśli nie wiesz, na jakie rozwiązanie się zdecydować, warto skupić się na swoim stylu jazdy, a także na wygodzie. Część kierowców, zasmakowawszy jazdy tzw. automatem, nie chce już słyszeć o powrocie do skrzyni manualnej, z kolei zwolennicy pełnej kontroli nad przełożeniem biegów czerpią z tego typu jazdy niezwykłą radość.Na szczęście w Seacie i jedna, i druga grupa znajdzie dla siebie odpowiednie rozwiązanie.