Nowy Seat Alhambra - bezpieczeństwo przede wszystkim

28-05-2020 11:28

Trudno znaleźć na rynku drugi samochód, który byłby tak przyjazny rodzinie. Nowy Seat Alhambra to wręcz wymarzony kompan do podróżowania z dziećmi i to nawet nie dwójką czy trójką. Hiszpański van poza dwójką rodziców gotowy jest przyjąć na pokład nawet piątkę dzieci. Wszystko za sprawą trzeciego rzędu foteli. Tak jest! Nowy Seat Alhambra oferowany jest w takiej konfiguracji, dzięki której przestrzeń bagażową będzie można zaadaptować na kolejne dwa fotele.

Isofix - w trosce o dzieci

Kolejna wersja produkowanego już od ponad dwudziestu lat Seata Alhambra tradycyjnie powstała z myślą o rodzinnych podróżach. Tym razem zwrócono jednak jeszcze większą uwagę na bezpieczeństwo dzieci. Stąd wiele nowych udogodnień. By ułatwić montaż fotelików, iberyjskiego vana wyposażono w mocowania isofix. To specjalny system ułatwiający należyte przytwierdzenie fotelika nie tyle do samochodowej kanapy, ale do elementów znacznie bardziej stabilnych. Uchwyty isofix są bowiem częścią konstrukcji samochodu. Zapewnia to sztywne i trwałe ustawienie fotelika, które gwarantuje dużo wyższe parametry bezpieczeństwa niż ma to miejsce w przypadku fotelików, które mocowane są za pomocą pasów bezpieczeństwa.

Elektryczne drzwi, by łatwiej było zamocować fotelik

Każdy, kto choć raz montował fotelik dziecięcy w samochodzie i musiał to zrobić na ciasnym parkingu, wie, że to niełatwe zadanie. Trzeba bowiem otworzyć drzwi i - wstawiając do wnętrza fotelik - uważać, by nie porysować nimi lakieru na parkującym obok aucie. Inżynierowie Seata znaleźli na ten problem rozwiązanie. Choć nie widać tego na pierwszy rzut oka, zmienili sposób otwierania drzwi bocznych na wysokości drugiego rzędu foteli. Teraz wystarczy użyć tylko przycisku w kluczyku, a drzwi otworzą się samoczynnie, przesuwając się do tyłu. Dzięki temu nie zabierają miejsca na parkingu i ułatwiają montaż fotelika, jak również później usadzenie w nim dziecka. Warto pamiętać, że do Seata Alhambry oferowane są też tak zwane foteliki zintegrowane. Co to takiego? To na pozór zwykły samochodowy fotel, który jednak kilkoma prostymi ruchami można zmienić w fotelik przystosowany do dziecka. To bardzo sprytne rozwiązanie. Nie zastąpi ono jednak prawdziwego, atestowanego fotelika dobrej marki. Foteliki wstawiane, zgodnie z badaniami ADAC, oferują wyższy poziom bezpieczeństwa. Foteliki zintegrowane powinny być więc stosowane okazjonalnie, gdy przyjdzie nam przewozić dziecko, choć np. tego wcześniej nie planowaliśmy.

Alhambra, która patrzy na drogę i w nasze oczy

To, że Seat dba o bezpieczeństwo dzieci i ich rodziców, widać także po analizie listy akcesoriów służących poprawie bezpieczeństwa. Oprócz siedmiu poduszek powietrznych na pokładzie pojazdu znajdziemy np. lusterka, które za pomocą migającego sygnału świetlnego ostrzegą nas przed zmianą pasa ruchu, jeśli w polu martwym lusterka będzie znajdował się jakiś inny pojazd. O bezpieczeństwo całej podróżującej nowym Seatem Alhambra rodziny dbać będzie także asystent pasa ruchu. Specjalna kamera przez cały czas obserwuje drogę i namalowane na niej pasy. Jeśli jej “oko” zauważy, że zbaczamy z wyznaczonego pasa ruchu, natychmiast skoryguje tor jazdy i auto samo wróci na właściwe miejsce. System wyłapie błędy, jakie możemy popełniać w trakcie długiej i monotonnej jazdy. Przez cały czas monitoruje bowiem ruchy kierownicy. Jeśli nasze zachowanie będzie wskazywało na zmęczenie, Alhambra w trosce o bezpieczeństwo zasugeruje przerwę na odpoczynek.