Własny samochód jest wygodnym środkiem lokomocji, przydatnym szczególnie wtedy, gdy właściciel i jego rodzina mieszkają z dala od komunikacji publicznej. Jest też doceniany podczas wakacyjnych wyjazdów czy wówczas, gdy praca wymaga przewożenia materiałów lub gotowych wyrobów na sprzedaż. Kiedy liczy się przestrzeń wnętrza, warto postawić na combi lub SUV-a. Który z nich wybrać?
Auta osobowe, które od wielu lat dosłownie zalewają rynek, są dostępne w wielu wariantach. Standardowo dzieli się je na klasy, które pozwalają wyróżnić małe modele miejskie, samochody szosowe czy eleganckie limuzyny klasy premium. Wybór odpowiedniego modelu jest uzależniony od dwóch czynników – potrzeb przyszłego właściciela oraz dostępnych środków finansowych. Jako dodatkowe może też wymienić upodobania, które warunkują zakup konkretnej marki czy modelu z danej klasy. Wśród nich są też modele typu combi i SUV-y.
Analizując potrzeby, wiele osób zwraca uwagę na dostępną przestrzeń wnętrza. Kupując na mały kompaktowy model miejski, z pewnością mogą zapomnieć o dalekiej wyprawie z rodziną, namiotem i sporą ilością bagażu. Jednak podróże rodzinne to nie jedyny powód, dla którego przyszły właściciel czterech kółek decyduje się na model taki jak SEAT Leon czy nowy SEAT Arona. Pojazdy tego typu zaliczane do grupy SUV-ów, doskonale sprawdzają się w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, kiedy właściciel firmy sam dostarcza odbiorcom produkowane w zakładzie tekstylia czy inne drobne wyroby.
Dla laika, który nie ma pojęcia o motoryzacji sylwetkach samochodów osobowych, modele typu combi i SUV-y mogą się wydawać podobne. W rzeczywistości, chociaż ich z sylwetki są nieco zbliżone, są to pojazdy z zupełnie innej klasy. Konstrukcja SUV-ów jest wysoka i bardziej masywna. Pojazdy te mają też mocne silniki, dzięki którym doskonale radzą sobie w trasach. Jednak warto pamiętać, że chociaż często mają napęd na cztery koła – nie są autami terenowymi. Za to z pewnością takie wyposażenie pomaga w prowadzeniu na śliskiej nawierzchni.
Alternatywne modele typu combi są bardziej rodzinne. Tego typu skojarzenie pozostało jeszcze z poprzedniej epoki, kiedy charakterystyczne auto z przedłużonym tyłem wybierali ojcowie wielodzietnych rodzin z zamiłowaniem do biwaków czy wczasów pod namiotem. Dziś combi są nie tylko zgrabniejsze, ale też bardziej eleganckie, szybsze i lepiej wyposażone. Zważywszy też, że mniej palą, stanowią poważnego konkurenta dla mocarnych SUV-ów.
Osoby, dla których przestrzeń wnętrza kabiny i bagażnika jest bardzo istotna, z pewnością zastanawiają się nad wyborem pomiędzy SUV-em i combi. Firma SEAT oferuje oba typy pojazdów w najnowszych wersjach. Analizując pojemność bagażnika, z pewnością można zaryzykować stwierdzenie, że więcej oferują modele combi. Przykładowo, nowy SEAT Leon Sportstourer combi wyróżnia się przestrzenią bagażową o pojemności 620 l przy rozłożonych siedzeniach. Po ich złożeniu można zapakować do auta aż 1600 l bagażu.
Znacznie mniejsze, ale mocniejszy i turbodoładowany SEAT Arona jest wyposażony w bagażnik o pojemności 400 l oraz 1280 l po złożeniu siedzeń. Natomiast SUV SEAT Ateca po złożeniu siedzeń zapewnia przestrzeń o pojemności 510 l. Nietrudno zauważyć, że miłośnicy dalekich wypraw z własnym wyposażeniem powinni zdecydować się na combi. SEAT Leon zagwarantuje im najwięcej miejsca na bagaż.
Pojemność bagażnika nie jest jeszcze wystarczająca do tego, aby zadowolić osoby, które poszukują auta oferującego wiele przestrzeni. Istotne jest też wnętrze kabiny. Im jest ono przestronniejsze, tym lepszą zapewnia atmosferę podczas podróży. Dotyczy to szczególnie tych sytuacji, gdy autem jedzie kilka osób. Jak przedstawiają się parametry kabin poszczególnych modeli?
* SEAT Leon III (combi) – 1043 mm od przedniego fotela do dachu, 972 mm od tylnego fotela do dachu, szerokość nad podłokietnikami 1436 mm (z przodu) i 1435 mm (z tyłu),
* nowy SEAT Arona (SUV) – 1059 mm od przedniego fotela do dachu, 990 mm od tylnego fotela do dachu, szerokość nad podłokietnikami 1425 mm (z przodu) i 1403 mm (z tyłu),
* nowy SEAT Ateca (SUV) – 1063 mm od przedniego fotela do dachu, 1020 mm od tylnego fotela do dachu, szerokość nad podłokietnikami 1485 mm (z przodu) i 1452 mm (z tyłu).
Powyższe dane pokazują, że wszystkie modele są zbliżone pod względem parametrów wnętrza. Najwięcej przestrzeni oferuje SUV SEAT Ateca, nieco większy od modelu combi SEAT Leon III. Najmniej miejsca znajdziesz w SEAT-cie Arona.