Wakacje z Seatem i rowerem

21-07-2020 11:18

Podczas wakacji coraz częściej przestaje nam wystarczać leżenie na plaży. Kierowcy Seatów to często ludzie bardzo dynamiczni i pragną spędzać urlop aktywnie. Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą na wakacje roweru. Tylko jak przewieźć rowery dla całej rodziny kompaktowym Seatem Leonem czy Seatem Ateca? Jadąc tylko we dwie osoby dużym Seatem Tarraco czy Seatem Alhambra, rowery można schować w bagażniku powiększonym o składany rząd tylnych foteli, ale co z pozostałymi bagażami?

Na dachu lub na haku holowniczym

Przewóz rowerów nawet na najdłuższych dystansach to nic trudnego. Wystarczy tylko przed urlopem udać się do autoryzowanego dilera Seata. Specjaliści z salonu pomogą dobrać właściwy do modelu auta bagażnik. Przyjrzyjmy się ofercie tych najpopularniejszych.Jedną z ciekawszych propozycji stanowią bagażniki rowerowe renomowanej marki Thule. To wyjątkowo solidne urządzenia montowane na dachu. Pasują jednakowo do Seata Leona, Seata Ateca, Seata Tarraco czy Seata Alhambra. Specjalnie wyprofilowana obejma oraz wspornik ułatwiają właściwe ustawienie roweru i bezpieczne zamocowanie. Bagażnik wyposażono również w specjalną gałkę, która wskaże, czy obejma zabezpieczająca jest wystarczająco dobrze dokręcona. Dodatkowo bagażnik Thule ma powiększone miękkie szczęki. Dzięki ich specjalnej konstrukcji nie ma niebezpieczeństwa uszkodzenia lakieru na ramie roweru. Bagażnik pozwala także na równie stabilne umocowanie kół. Do montażu bagażnika nie są też potrzebne żadne dodatkowe narzędzia. Można go też instalować bezpośrednio na relingi teowe 20 x 20 mm. Urządzenie od Thule dostosowane jest do przewożenia rowerów o masie do 20 kg.

Wygodniejszy montaż na haku

Inną wartą rozważenia opcją jest zakup bagażnika do montażu na hak holowniczy. Jakie są zalety tego typu rozwiązania? Przede wszystkim prostsze jest mocowanie roweru. Nie trzeba go podnosić wysoko, czyli aż na dach. Wystarczy jedynie unieść kilkadziesiąt centymetrów nad podłożem. Poradzi sobie z tym nawet nastolatek. Z tak zainstalowanym rowerem bez problemu zaparkujemy auto nawet w niskiej hali garażowej. W przypadku roweru montowanego na dachu w ogóle może być to niemożliwe. Zdaniem wielu kierowców, którzy są amatorami dwóch kółek, także sama podróż z rowerami zamocowanymi na bagażniku montowanym na haku holowniczym jest przyjemniejsza. Pęd powietrza nie jest aż tak słyszalny. Można się też poruszać z prędkością do 130 km/h. Nie ma jednak rozwiązań idealnych. Tak zamocowany bagażnik niestety na ogół utrudnia dostęp do samochodowego bagażnika bez względu na to, czy będzie to Seat Leon, Seat, Ateca, Seat Tarraco czy Seat Alhambra.

Bagażniki rowerowe marki Seat

W salonach Seata oferowane są także bardziej profesjonalne i dostosowane do rodzaju roweru bagażniki montowane na haku holowniczym. Bagażnik o numerze katalogowym 000071128G wykonano z wysokiej jakości aluminium. Jest on dostosowany do przewozu nawet dużo cięższych rowerów elektrycznych. Bagażnik wyposażono w system nachylania ułatwiający montaż. Jego projektanci chcieli też zadbać o bezpieczeństwo i widoczność na drodze. Zdając sobie sprawę, że zamocowany z tyłu rower może zasłaniać światła, wyposażyli bagażnik w dodatkową parę świateł, które dublują samochodowe lampy. Jest jeszcze jedna rzecz, dla niektórych fanów hiszpańskiej marki wcale nie taka bez znaczenia. Bagażnik zdobi nie logo jakiegoś producenta osprzętu rowerowego, lecz logo Seata.

Uwaga na maksymalną masę

Decydując się na bagażnik mocowany na haku holowniczym, warto rozważyć zakup zestawu do rozbudowy bagażnika. Dzięki niemu będzie można zainstalować na haku nawet trzy niezbyt ciężkie rowery. Trzeba bowiem pamiętać, że maksymalne dopuszczalne obciążenie bagażnika nie może przekraczać 50 kg. Wszelkich dodatkowych informacji dotyczących szczegółów technicznych udzielą Państwu pracownicy autoryzowanego dilera Seata. Pokażą też, jak właściwie i bezpiecznie zainstalować bagażnik.